Útmutató miskolci pályakezdőknek: tudnivalók munkába állásról és a munkaerőpiaci nehézségekről

Útmutató miskolci pályakezdőknek: tudnivalók munkába állásról és a munkaerőpiaci nehézségekről

A munkaerőpiacra való felkészülés több lépésből áll és a miskolciaknak is érdemes tudatosan felkészülniük, mielőtt munkába állnak. A jelentkezés menete, az állásinterjú és a beilleszkedés folyamata egyaránt meghatározza, hogyan tudunk érvényesülni pályakezdőként.

Az első lépések és az útkeresés miskolci pályakezdőknek

Elsőként el kell döntenünk, milyen irányba szeretnénk elmozdulni. Munkahelyet keresünk és magas fizetésért dolgoznál? A szakmai tapasztalat mindenekelőtt? Vállalkozást indítanánk? Természetesen pályakezdőként nem kell egy életre elkötelezni magunkat, így jó helyzetben vagyunk: szinte bármit kipróbálhatunk. Az egyetemről vagy a képzőhelyről kilépve joggal érezhetjük úgy, előttünk a világ.

Amennyiben céltudatosak vagyunk és pontosan tudjuk, mit szeretnénk, tegyünk meg minden tőlünk telhetőt: dolgozzunk be az adott cégnek (akár ingyen egy darabig), vállaljunk plusz munkát és építsük a kapcsolatainkat, ahogyan csak lehetséges. A networking napjaink egyik legfontosabb eszköze ahhoz, hogy érvényesülni tudjunk a munkaerőpiacon.

https://allasorias.hu/blog/temak/networking/

https://blog.cvonline.hu/2014/karriertanacsok/mi-az-a-networking-es-mire-jo/3974

Miskolcon és Miskolc környékén több olyan nagyvállalat és cég található, melyek sikeres karrierutat ígérnek akár pályakezdőknek. Használjuk ki a lehetőségeket helyi szinten, kerüljünk be a szakmánkat körülvevő „vérkeringésbe”. Pályakezdőként és gyakornokként persze nincs könnyű dolgunk, így próbáljuk meg ne csak „túlélni” a mindennapokat, ha bekerülünk egy jó céghez, hanem további értéket nyújtani és felkelteni a munkáltató figyelmét. Vállalkozás esetén pedig tegyük meg az első lépéseket még ma és ne várjuk meg a „tökéletes” alkalmat, mert mindig lesznek hátráltató (vagy hátráltatónak tűnő) tényezők.

https://allasorias.hu/blog/10-megfogadni-valo-tanacs-palyakezdoknek/

 

A „bevágódás” művészete: jelentkezés, állásinterjú és a kiválasztási folyamat

Az elhelyezkedés sokszor körülményesre sikerül és akár többlépcsős állásinterjú keretében is szükséges bizonyítanunk. De nem az interjú az egyetlen, mely komoly fejtörést okozhat: addig is el kell jutni. Amennyiben viszont még nem dolgoztunk vagy nincs tapasztalatunk az adott szakterületen, magától értetődő a kérdés: mit írjunk az önéletrajzunkba?

A válasz: mindent, ami kicsit is releváns. Legyen az diákmunka vagy kiugró tanulmányi eredmény, nyugodtan ejtsünk róla szót. Ilyen lehet például a versenyeken elért eredmény, az önkéntes munka, a szakkollégiumi tevékenység, ösztöndíjak elnyerése vagy valamilyen egyetemi, iskolai programban való részvétel (például Erasmus).

A kiválasztási folyamatot teljes egészében érdemes vizsgálni és megtanulni a másik fejével gondolkodni: vajon nekünk melyek lennének a fő okok, amiért felvennénk valakit, ha mi ülnénk a szemközti székben HR-esként vagy vezetőként?

https://blog.cvonline.hu/2016/oneletrajz-es-motivacios-level/oneletrajz-minta-palyakezdoknek-letoltheto-sablonnal/10322

https://miskolcallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/617/a-jelentkezes-menete-miskolci-allaskeresoknek

jelentkezés, állásinterjú és a kiválasztási folyamat

 

Beilleszkedés és munkába állás

Amennyiben minden a legjobban sikerült, elnyerjük az adott pozíciót és elkezdhetünk dolgozni. A java – ahogyan mondani szokták – azonban csak ezután jön. Meg kell találnunk az összhangot a munkatársakkal és beköszönt a valóság, avagy milyen is valójában egy munkanap az adott cégnél. Az első hetek, hónapok meghatározóak a jövő szempontjából, azonban nem biztos, hogy megéri olyan cégnél maradni, ahol már az elején sem érezzük igazán jól magunkat – persze a szükség néha nagy úr.

Lehetséges, hogy a kávézás és közös szünetelés szerves része a mindennapoknak, míg más helyeken teljesen egyénileg oszthatjuk be az időnket és úgy jövünk-megyünk, ahogyan csak szeretnénk. Mindez természetesen hatással van arra, hogyan viszonyulunk a kollégákhoz. A beilleszkedés során természetesen több olyan élethelyzet adódik, melyet nehéz előre megjósolni és nem is igazán ajánlott túlzottan mesterségesnek lenni, mert könnyen erőltetetté, görcsössé válhatunk.  

https://allasorias.hu/blog/mi-tortenhet-velunk-a-munkaba-allasunk-kezdeten/

 

MiskolcAllas.hu / P.P.