Nappalos, délutános, éjszakás? Ezek a szabályok vonatkoznak rád Miskolcon!

Nappalos, délutános, éjszakás? Ezek a szabályok vonatkoznak rád Miskolcon!

A nappali és éjszakai munkavégzés a miskolci vállalatoknál is előfordul, a dolgozóknak pedig célszerű tisztában lennie a legfontosabb tudnivalókkal – és nem utolsósorban az esetleges egészségügyi kockázatokkal. A felborult bioritmus szerinti munka ugyanis hosszú távon nem tesz jót a szervezetnek sem.

Napjainkban egyre gyakoribb, hogy a cégek rugalmasan, akár távolról foglalkoztatják munkavállalóikat. Ebben az esetben a hangsúlyt az elvégzett munkán és nem feltétlenül a munkaidőn van. Ezáltal azonban fennáll a veszélye, hogy egyesek életritmusa „felborul” és kevésbé tudatosan kezdenek el dolgozni. Másoknak viszont nincs választásuk és akár három műszakos munkarendben, éjszakánként is munkába kell állniuk.

 

Nappali munkavégzés

A teljes munkaidős, „rendes” műszak a nappali munkaidő, mely talán a leginkább általános beállítottság a legtöbb miskolci cégnél és vállalatnál. A reggeltől késő délutánig való robotolás sokak számára előnyös, míg mások kimondottan kötöttnek tartják. Előnye, hogy kiszámítható, viszonylag könnyű megszokni – igaz, a reggeli korán kelést azért meg kell szokni.  

Hátrányai, hogy nem mindenki élvezi a korlátozott munkaidőt – manapság pedig ez az állítás egyre inkább igazzá válik. Főként a vállalkozókra jellemző, hogy önálló időbeosztással, változatosan dolgoznak. A rugalmas munkaidő bevezetésével azonban egyre gyakoribbá válhat, továbbá a miskolci szabadúszók, megbízási alapon dolgozók számára is lehet választási lehetőség: a lényeg a produktivitás és teljesítmény.

 

Délutáni munkavégzés

Előnye, hogy nem kell korán kelni, viszont hátránya, hogy az egész napunkat „elrontja”. Jellemzően hosszú távon nem is kell délutános munkarendben dolgozni, főként a „0-24-es”, három műszakos foglalkoztatásnál jellemző, alkalmanként, beosztás szerint.

délutános munkavégzés

Miskolci álláslehetőségek: https://miskolcallas.hu/

 

Éjszakai munkavégzés

Az éjszakai munka nem való mindenkinek, de vannak, akik a késő esti órákban még hatékonyabban is képesek dolgozni, mint például reggel, alig-alig kikelve az órán. Fontos tudni azonban, hogy az éjjel végzett munka hosszú távon egészségtelen is lehet, továbbá a délelőttöket is valószínűleg el lehet felejteni.

További előnye lehet még, amennyiben a munkáltató „kérésére” dolgozunk éjszakai munkarendben, hogy magasabb jövedelmet tehetünk zsebre. A munka törvénykönyvében foglaltak szerint az este 22 óra és reggel 6 óra között terjedő időszak számít éjszakai munkának, de több esetben 18 órától már emelt bért kell fizetni.

https://jogaszvilag.hu/cegvilag/jo-ejszakat-az-ejszakai-munka-szabalyai/

https://officina.hu/gazdasag/149-muszakpotlek-ejszakai-potlek-merteke-szamitasa

Bizonyos ideig tehát megérheti az éjszakai munkavállalás, de fontos tisztában lenni vele, hogy fennállhatnak kisebb-nagyobb egészségügyi kockázatok.

A veszélyeztetettség leginkább az egészségügyi dolgozókra, a gyárakban, üzemekben több műszakos szakmunkát végzőkre, a rendvédelmi dolgozókra, a tűzoltókra, az éjjel is nyitva tartó boltok, szórakozóhelyek, valamint a készenléti hivatások munkatársaira vonatkozik.

https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/21023/az-ejszakai-muszak-a-feje-tetejere-allitja-a-bioritmust

 

MiskolcAllas.hu / P.P.