3+1 tipp, hogyan érvényesülj az állásinterjún és szerezd meg az adott munkát

3+1 tipp, hogyan érvényesülj az állásinterjún és szerezd meg az adott munkát

Az állásinterjú általában a kiválasztási folyamat egyik leginkább stresszes része, ahol már személyesen (vagy online) is bizonyítanunk kell rátermettségünket. A miskolci álláskeresőknek is fontos ezért, hogy a lehető legjobb benyomást keltsék.

Első tipp: érkezzünk felkészülten, ismerjük a másik felet

Az első és legfontosabb, hogy tudjuk, hova jelentkezünk és kihez megyünk az állásinterjúra. Napjainkban már könnyen utánanézhetünk a miskolci cégeknek és vállalatoknak is, illetve a vezetőket, HR-eseket is jobban megismerhetjük a közösségi médiából vagy a LinkedIn-ről, interjúikból és egyéb megjelenéseikből. Ahogyan mondani szokták: „a Google a barátod”. Ha tudjuk, milyen „észjárás” jellemzi a másik felet, könnyebben érvényesülhetünk az állásinterjún.

Legyünk felkészültek: vigyük magunkkal a kinyomtatott önéletrajzunkat és készüljünk jegyzeteléssel, kérdésekkel. Lehetünk bármennyire jók az adott szakmában és munkakörben, ha teljesen érdektelennek, felkészületlennek, szétszórtnak tűnünk. Figyeljünk oda, mely kérdéseinkre kapunk válaszokat az interjú végére és csak azokat tegyük fel, melyekről nem volt szó vagy nem elég részletesen (pl., ha „elfelejtjük” az elhangzottakat, az különösen hátrányos lehet). 

https://allasorias.hu/blog/?s=%C3%A1ll%C3%A1sinterj%C3%BA

 

Második tipp: az egyensúly megteremtése a jelentkezés és az állásinterjú között

Fontos, hogy tudatosan beszéljünk arról, kik is vagyunk valójában és milyen szakmai múlttal rendelkezünk. Amennyiben az önéletrajzban kitértünk egy-egy rövidebb munkaállomásra, számoljunk be róla, hogy miért csak ennyi ideig dolgoztunk ott, ne hagyjunk kételyeket. Ne legyenek ellentétek a CV és a motivációs levél között, továbbá az állásinterjún se kavarjuk meg az ott leírtakat.

Tartsuk a sorrendet, a bemutatkozásunkat és beszámolóinkat lehetőleg időrendben, mint egy történetként meséljük. Ezáltal a munkáltató is jobban átlátja, hogyan és miért alakultak úgy a dolgok, illetve miért jutottunk el ideáig, mik a motivációink. Lehetséges, hogy egy-egy számunkra negatívan megélt esemény (pl. munkahelyváltás) végül pozitívvá válik az adott pozíció szempontjából – akár egy karrierváltás során, melynek eddig nem tapasztaltuk előnyeit.

 

Harmadik tipp: légy egyenlő fél!

Az állásinterjú nem vallatás és nem a „túlélésről” kell szólnia. Nem kell azt éreznünk, hogy mi teszünk szívességet és mi szorulunk segítségre – az adott cégnek pont ugyanannyira szüksége van – jó esetben ránk – az erőforrásra, mint az álláskeresőnek a munkahelyre. Ezáltal pedig legyünk bátran legyünk határozottak és céltudatosak: ne adjuk alá az igényeinket, a fizetési igényünket, ha tisztában vagyunk vele, mennyit érünk munkavállalóként.

Persze jöhet a válasz egyből: „rendben, akkor majd más elvállalja kevesebb pénzért, én pedig munka nélkül maradok”. Lehetséges, hogy így lesz, de több mint valószínű, ha mi vagyunk a megfelelő jelöltek, meg is kapjuk az állást. Egy valamit magára is adó vállalat például aligha fog pár tízezer forint miatt problémát csinálni. Amennyiben pedig igen, az is előfordulhat, hogy máshol többet kínálnak majd. Az éremnek két oldala van.

https://miskolcallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/felkeszules-az-allasinterjura-allasinterju-kerdesek

 

+1: váratlan kérdések, szituációk

Bizonyára minden álláskereső ismeri a történeteket a szürreális, irrelevánsnak tűnő kérdésekről. Főként a nagyobb multiknál jellemző, azonban egyre több HR-es próbálkozhat ilyen-olyan trükkökkel, mellyel megpróbálják kizökkenteni a jelentkezőt. A lényeg ekkor továbbra is az, hogy maradjunk higgadtak és képesek legyünk kezelni a hirtelen szituációkat.

Történhetnek persze egyéb váratlan események is. Nagy volt a forgalom, autóbaleset miatt áll a sor, nem jött a busz, hirtelen közbe jött valami halaszthatatlan, ezért nem tudunk részt venni az állásinterjún vagy késni fogunk. Ekkor a kommunikáción van a hangsúly: közöljük a részletes információkat és tudassuk a másik féllel, hogy nem a mi hibánkból nem tudunk megjelenni az adott időpontban, az adott helyszínen.

https://innoview.hu/2019/09/22/8-plusz-1-allasinterju-tipp/

állásinterjú tippek

 

MiskolcAllas.hu / P.P.