A megbízási szerződésnek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Jobb, mint a „maszek”, viszont kevésbé érezhetjük magunkat biztonságban hosszú távon és egyéb juttatásokra sem vagyunk jogosultak az adott cégtől, melyhez bedolgozunk. Miskolcon is találhatunk lehetőségeket, nézzük a vonatkozó szabályokat.
Mi az a megbízási szerződés?
Ebben a formában van a megbízó és a megbízott. Értelemszerűen egy adott munka, rövid- vagy hosszú távú ellátására kérik fel az illetőt, melyre számlát állítanak ki – jellemzően tehát vállalkozási formában dolgozhatunk így (vagy akkor, ha ismerünk olyan céget, aki számlát állít ki számunkra). A szerződés magában foglalja az ellátandó feladatokat és mindkét fél aláírásával válik „jogszerűvé”.
Nézzünk egy példát. Az adott fél ellátja az egyik miskolci cég könyvelési feladatait, ezért minden hónapra megegyeznek egy bizonyos összegben. A megbízott nem alkalmazottként, teljes munkaidőben, hanem „szabadon”, külsősként dolgozik. A lényege, hogy a kötelező feladatok és egyéb – megbeszélt – munkák el legyenek látva, de más kötelék alapvetően nem köti össze a feleket.
„A megbízási díj a megbízási szerződésben foglalt feladat elvégzésének ellenértéke.”
https://www.hrportal.hu/hr/megbizasi-dij-2021-20201110.html
Milyen szabályok vonatkoznak rá 2021-ben?
A koronavírus-járvány több változást is hozott, nemcsak a munkavégzést illetően, hanem az adózás, járulékfizetési szabályok terén is. A megbízási szerződés alapján szerzett bevétel önálló tevékenységnek minősül, továbbá ugyanúgy le kell vonni a különböző adókat (pl. szja), viszont álláskeresési járadékra is jogosultak lehetünk, ha ebben a formában dolgozunk.
A megbízási szerződésnek tartalmaznia kell az adott – miskolci – cég és a munkát teljesítő adatait, az időtartamot (lehet határozatlan is), a felek jogait és kötelezettségeit, a kifizetendő díjat, a megszüntetés feltételeit és a megszegés esetén járó szankciókat (például munka el nem végzése vagy visszaélés esetén pénzbírság).
https://officina.hu/gazdasag/40-megbizasi-szerzodes-minta-letoltes
A megbízási szerződéssel vállalt munka előnyei és hátrányai
Előnyei tehát, hogy kevésbé függünk az adott munkáltatótól és szabadon, akár egyszerre több projekten dolgozhatunk. A munkaidőt – általában – mi magunk szabjuk meg, így nem kell a kötött szabályokhoz igazodnunk. A bevétel hosszú távon szintén a mi „sarunk”, ha többet, ha kevesebbet tudunk elrakni hó végén (ez akár hátrány is lehet), ugyanis előfordulhat, hogy egy-egy munka időközben megszűnik.
Fő hátrányai közé tartozik, hogy könnyen munka nélkül maradhatunk vagy felborul a munka-magánélet egyensúly. A munkaidő arányaiban akár több energiát is igénybe vehet, mint amennyit keresünk vele (míg teljes munkaidőben minden órában ugyanazt a bért kapjuk, továbbá bónuszokra tehetünk szert).
Célszerű tehát átgondolni vagy először „kicsiben” kipróbálni, mennyire való nekünk mindez, a megbízási szerződéssel vállalt munka elsősorban inkább az önálló, „vállalkozó” típusú egyéneknek kedvezhet, akik szeretnek kötetlenül, a saját időbeosztásuk szerint dolgozni.
https://allasorias.hu/blog/melyik-szemelyiseghez-milyen-munka-passzol/
MiskolcAllas.hu / P.P.