Az atipikus foglalkoztatás az új típusú munkaerőpiac világának egyik fő mozgatórugójává válhat. A home office (otthoni munkavégzés) mellett több olyan elemet is sikerült hatékonyan integrálni az elmúlt években, melyek hosszú távon biztos alapot jelenthetnek a miskolci munkáltatóknak és munkavállalóknak egyaránt.
Mi az az atipikus foglalkoztatási forma?
Mindannyiunk fejében él egy kép arról, milyen az átlagos munkanap. Reggel kilenc órára bemegyünk, megisszuk a kávénkat, délben elmegyünk ebédelni vagy összeülünk a kollégákkal, majd az újabb kávé után folytatódhat a munka. Késő délután öt órakor pedig elhagyjuk az irodát vagy a helyet, ahol dolgozunk.
Természetesen vannak olyan pozíciók is, ahol mindezen szabályok nehezen tarthatóak (például a vendéglátás, a kereskedelem vagy egyéb éjszakai ügyeletet igénylő területek). Az atipikus foglalkoztatás keretében alapvetően azonban arról beszélünk, hogy a meghatározott keretek eltérnek a jól megszokott, heti 40 órás, határozatlan idejű alkalmazottak munkahelyen történő felügyelésétől.
Atipikus eltérésnek minősül, ha a teljesítés, a helyszín, az idő és a hossz, továbbá a munkaviszony tartalma változik a szokásos formánál. Idetartozhat a határozott idejű munkaviszony, az egyszerűsített foglalkoztatás és alkalmi munka, a részmunkaidő, a behívás alapján történő munkavégzés, a munkakör megosztás (job-sharing), a kötetlen munkarend (rugalmas munkaidő), a távmunka, a home office (otthoni munkavégzés), a bedolgozói munkaviszony, a munkaerő-kölcsönzés, a több munkáltató által létesített munkaviszony, a diákmunka, a köztulajdonban álló munkáltató munkaviszonya, a vezető állású munkavállalók és a cselekvőképtelen munkavállalók munkaviszonya.
http://www.balansz.info/az-atipikus-foglalkoztatasrol
Rugalmas munkavégzés a gyakorlatban
A távolról történő foglalkoztatás kockázatosnak tűnhet munkáltatói oldalról, azonban teljesítmény mérésére több eszköz is rendelkezésre áll. Előfordulhat, hogy egyes dolgozók még produktívabban is képesek ellátni feladataikat, ha a „dobozon kívül” gondolkodhatnak és magukra vannak utalva.
Egy-egy kisebb cégnél valószínűleg könnyebb kontroll alatt tartani a rendszert, de a nagyobb – miskolci – multiknál is megvalósítható a rugalmas munkavégzés hatékonysággal való párosítása. A jó HR-rendszer segítheti a szervezést, de sok függ a vezetők hozzáállásától és a vállalaton belül kialakított bizalmi szinttől is.
A munkavállalók szempontjából már jobban ismerhetjük az előnyöket, azonban a munkáltatók is szert tehetnek bizonyos pozitívumokra: jobb eredmények, kisebb rezsiköltségek, csökkenő fluktuáció és megannyi rejtett tényező törhet utat, melyekre a hagyományos formában nem is gondolnánk.
https://allasorias.hu/blog/?s=otthoni+munka
Miskolcon is találhatunk olyan állást, ahol már nem kell minden nap az utazással, a korán keléssel vagy a nem megfelelő körülményekkel „bajlódni”. Végezzük el a munkát és pont.
És mi lesz a közösséggel, a társasági élményekkel?
Sokszor vetődik fel, hogy az otthoni munkavégzés és egyéb megoldások rosszul hatnak emberi kapcsolatainkra. Nos, ez sem feltétlenül igaz egy az egyben, több cég is dolgozik a lehető legjobb, innovatív irodák, közösségi terek kialakításán, létrehozva ezáltal olyan munkahelyeket, ahova az ember szinte szívesebben megy be, minthogy otthon maradjon.
Miskolcon beülhetünk akár közösségi irodába vagy valamelyik kávézóba is, ahol új kapcsolatokra tehetünk szert és építhetjük szakmai hálónkat.
MiskolcAllas.hu / P.P.