Az állásinterjú a kiválasztási folyamat legfőbb része. Itt dől el, hogy ki bizonyul a legjobb jelöltnek és ki kapja meg a meghirdetett pozíciót – például Miskolcon. De milyen kérdésekre számíthatunk és hogyan érdemes felkészülni?
A kezdetek: behívtak az állásinterjúra, mit tegyek?
Habár a pandémia miatt több miskolci cég is távolról tartja interjúit, bizonyos munkáltatók személyesen is igénylik a részvételt – ahogyan alapesetben is szokás. Megcsörren a telefon, megbeszéljük az időpontot és helyszínt, de hogyan készüljünk fel?
Talán közhelyes, de próbáljunk relaxálni. Ne tanuljuk be előre, mit fogunk mondani, hiszen a túlzottan mesterkélt szereplés visszaüthet. Célszer azonban némileg utánanézni, mire és hogyan érdemes kitérni, illetve milyen váratlan kérdésekkel nehezíthetik a dolgunk – akár a miskolci munkáltatók.
https://allasorias.hu/blog/temak/allasinterju-kerdesek/
Útmutató az állásinterjún való sikeres szerepléshez
Fontos a megjelenés, a stílus és bizonyos illemek betartása, de ebben a cikkben főként az állásinterjú kérdésekre és válaszokra próbálunk útmutató adni. Miskolc a nagyobb magyar városok közé tartozik, ezért ne lepődjünk meg, ha nem mi leszünk az egyetlenek, akit behívtak.
Az állásinterjú már korábban elkezdődik, mint gondolnánk. A recepcióssal vagy egyéb – leendő – munkatársakkal való találkozás sokat dobhat a latba, hiszen a vezetőség vagy HR-esek könnyen kideríthet, hogyan viselkedtünk velük. Amennyiben udvariatlanok vagyunk velük vagy nem köszönünk és nem vesszük észre őket, hiába játsszuk meg magunkat az interjún, bukhatjuk a pozíciót.
https://blog.cvonline.hu/2020/interju/a-leggyakoribb-allasinterju-kerdesek/20269
Kérdések és válaszok
Mutatkozzon be pár szóban!
Az állásinterjúk többségén – nem meglepő módon – leendő munkáltatónk elsősorban arra kíváncsi, kik vagyunk, honnan jöttünk és hova tartunk. Jó esetben már túlvagyunk a remek bemutatkozáson az önéletrajzunkkal és motivációs levelünkkel, illetve jelentkezésünkkel, azonban ekkor személyesen is érdemes pontról pontra, röviden és tömören ejteni magunkról pár szót.
Miért szeretne itt dolgozni?
Oké-oké, sikeresen bemutattuk magunkat. Mindez azonban még nem feltétlenül jelenti azt, hogy meggyőztük a munkáltatók arról, hogy értékes munkaerőt jelentenénk a számára. Nézzünk utána a cégnek, keressünk egy-egy pozitívumot, melyet kiemelhetünk – a jövedelemről szóló diskurzust hagyjuk későbbre.
Erősségek és gyengeségek
Napjainkban egyre gyakoribb, hogy rákérdeznek erősségeinkre és gyengéinkre. Célszer ezért előre készülni, hogy ne érjen minket váratlanul, ha efelől érdeklődnek. Gyengeségek között keressünk olyan tulajdonságokat, melyek pozitívan is értékelhetők – például néha túl sokat vállalunk vagy még nem vagyunk elég magas szinten idegen nyelvből, viszont folyamatosan képezzük magunkat a változás érdekében.
Milyen állat lennél – drasztikus kérdések
Bizony, néha olyan kérdéseket is a fejünkhöz szegezhetnek, melyeknek elsőre semmi értelmét nem látjuk. Ebben az esetben főként valószínleg arra kíváncsiak, hogyan kezeljük a váratlan szituációkat – itt tehát inkább a válasz módja és a szituáció kezelése a fontos, mintsem maga a válasz.
Kérdezzünk!
Fontos, hogy mi is tegyünk fel kérdéseket az állással kapcsolatban és ne hagyjuk, hogy gyorsan véget érjen az állásinterjú. Érdeklődjünk a pozícióról, az átlagos munkanapokról, leendő munkatársakról és tartsuk aktívan a beszélgetést. Minél tovább vagyunk bent, annál jobbak lehetnek az esélyeink.
Amennyiben készen állunk a jelentkezésre és az állásinterjúra, nézzük meg a miskolci álláslehetőségeket: https://miskolcallas.hu/
MiskolcAllas.hu / P.P.