A miskolci munkavállalókat is megilletik bizonyos jogok, melyekkel érdemes tisztában lenni. A szabadság, végkielégítés és felmondási időről egy helyen.
Mik azok a munkavállalói jogok?
Általánosságban véve azokról a – miskolci – munkavállalókról van szó, akik teljes munkaidőben vagy részmunkaidőben dolgoznak. Ők azok, akik bizonyos mértékű szabadságot vehetnek ki évente és – a próbaidő lejárta után – munkáltatói felmondás esetén sem kell üres kézzel távozniuk.
A miskolci munkavállalóknak is joguk van a munkaszerződésben foglaltak szerint dolgozniuk, illetve a megfelelő körülmények között végezniük tevékenységüket. Alapvetően 8 óra az általános munkaidő, azonban speciális esetekben akár 12-24 órát is lehet vagy kell vállalni.
Az alkalmazottaknak továbbá joguk van a legalább 11 órás pihenőidőre két műszak között és szüneteket tartani. Más és más szabályok vonatkoznak a gyermekesekre, fiatalokra és idősebbekre, ezért a hatályos jogszabályok némileg eltérőek lehetnek azonos pozíciókban is.
https://www.munkaugy.co.hu/jogok-es-kotelezettsegek-a-munkaviszonyban/
Valószínűleg hallottunk már a nemek közötti egyenlőtlenségről, a jogszabályok szerint azonban nők és férfiak ugyanazt a bért érdemlik ugyanazért a munkáért.
Fizetett- és fizetetlen szabadság, táppénz
Az első és legfontosabb többeknek a meglévő szabadság, melynek kivételéért alapvetően teljes értékű fizetés jár. Teljes munkaidő esetén ennek mértéke 20 nap évente, azonban ledolgozott évektől és egyéb okok miatt ez szintén változhat. A közigazgatásban dolgozók például Miskolcon is – legalább – 25 nappal számolhatnak.
A szabadságot legtöbb esetben érdemes rugalmasan megbeszélni a munkaadóval (például ügyelettől és egyéb okoktól függően), azonban alapvetően akár egyhuzamban két teljes hétre, azaz 14 napra is „szabadulhatunk” munkahelyünkről.
A fizetés nélküli szabadság talán nem olyan dolog, aminek annyira örülhetünk, azonban bizonyos esetekben jól jöhet: például gyermeknevelés céljából, de a koronavírus-járvány során is sokan megtapasztalhatták. Ennek előnye, hogy kétes helyzetben sem veszítjük el munkahelyünket – igaz, korlátozott ideig a bérünket sem kapjuk meg.
https://ado.hu/munkaugyek/mit-kell-tudni-a-fizetes-nelkuli-szabadsagrol-2/
Végkielégítés
Főként abban az esetben illet meg minket, ha a munkáltató felmond nekünk vagy részünkről jogszerű, azonnal hatályú felmondás történik. Mértéke a miskolci munkavállalók esetében is 3 év esetén 1 hónap, 5 év esetén 2 havi, 10 év esetén 3 havi fizetéssel egyenlő.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1200001.tv
Felmondási idő
Az az időszak, melyet akkor kell ledolgozni, ha szintén munkáltatói vagy munkavállalói felmondás történik. A harmadik út a közös megegyezés, ekkor a felmondási idő rövidebb lehet. A rendkívüli vagy a próbaidő alatt történő felmondás esetén ez az időszak akár nulla napra redukálódhat.
Miskolci álláslehetőségek: https://miskolcallas.hu/
MiskolcAllas.hu / P.P.